III. rész
„A Csutorás utca a veszprémi csutora készítők főfészkét alkotta. Ősrégi csutorás nemzetségek laktak itt, akiknek elődeik a Xlll-ik századig vezethetők vissza. Híres csutorásmesterek hírében állottak: lllikmann György, Harczi Tibor, Ihász Tóth Kálmán. A vezetőszerepet az lllikmann nemzetség vitte. Ők voltak a céhek mesterei. Közös céhbe lépve a tobakokkal, ez a mesterség is utcasort alkotott. A Tobak utca a tobakoké volt. Ősrégi tobakmesterek laktak itt.
Urkút utca nevét attól a forrás- kúttól nyerte, mely Úrkút név alatt volt ismeretes, de mely azelőtt Weissbrunn név alatt szerepelt. Benyák Bemát szerint: „Vannak benne kutak: vitéz s koma kútja, Amarra Vámosinak, erre kertek útja, A Séd vize mellett buzog fel Úr kútja, Gyakor ott a désa, senki azt nem tiltja...”
Csapó utca. Csapószer. Szegény ember régen nem vadászhatott. A vadászati jog az uraké volt. A királyi vadászatokon a hajtők szürke posztóruhában, letompítolt kucsmával, vállukon rövid szűrdolmánnyal jelentek meg, mely mellé cifra tarisznya is ékesült. Gyapjúból és kecskebőrből készült. Takácsok, csapók és szűrszabók készítették, A csapók műhelye nagykiterjedésű volt. A műhelyt körös-körül ágakból font kerítés vette körül, melyen keresztül kerekes gépeik mélyhangú búgása, éles kattogása verte fel a Bakony-környék csendjét. Telephelyük Kádártától Hajmáskérig terjedt.
A csapómesterségben Gombos Antal, Fehér Sándor tűnt ki, akiket a csapók királyának is neveztek. A Csapó utca, Csapószer tőlük nyerte elnevezését.
A Fejes völgy utca ugyancsak egy kútról nyerte elnevezését. A néphagyomány szerint a Fejesvölgy és a Fejesvölgyi kút Veszprém városának legsiralmasabb időszakából, a törökök, a város harmadik megszállása alkalmából 1592—1593-ból nyeri elnevezését. Erről tanúskodnak az őskori leletek is.
A Jeruzsálem utca is nevezetessége volt Veszprémnek. Dimbes-dombos, szakadékos és járatlan a sártól.
A nép egymás között „Csókoló" utcának is nevezte, mivel a szerelmesek itt szoktak találkozni és elrejtőzni szakadékaiban. Benyák szerint: „Híres Jerusalem utszája Veszprémnek, Kisebb szakadékját szemléljed meg ennek, amellyel „Csókoló'‘ ulszának neveznek, Itt Szüzek s legények sokszor elöl jönnek...”
Tilesch Nándor