Helytörténeti kutatóknak
Gyűjteményünk
Könyvtárunk az 1950-es évektől tudatosan gyűjti a tájirodalmat. Ennek eredményeként az évtizedek során kialakult egy speciális gyűjtemény, amely minden olvasónk számára elérhető.
Ha ellátogat hozzánk, közel 15 ezer kötetes kézikönyvtári könyveink között válogathat. Megtalálja a megye történelmét, természeti viszonyait, társadalmi szerkezetét, gazdasági életét valamint kulturális és művészeti értékeit bemutató dokumentumainkat.
Kézbe vehet aktuális és korábbi folyóiratokat, valamint önkormányzati, települési, üzemtörténeti lapok, iskolai újságok, egyéb megyei kiadású periodikák egykori és mostani számait. Mikrofilmen tekintheti meg a századforduló időszakának helyismereti folyóiratait.
Kézirataink között őrizzük a tanácsi – önkormányzati jegyzőkönyveket, Veszprém megyei témájú szakdolgozatokat, valamint az egykori Pedagógiai Intézetből és a Közművelődési Intézetből érkezett kéziratokat, tanfolyami záródolgozatokat.
Több ezer darabos képeslap- és fotógyűjteményünkben a megye majd minden településéről nézegethet különböző időszakokban készült fekete-fehér illetve színes képeket. A teljes képeslap-, fotógyűjteményünk digitálisan elérhető a katalógusunkban: http://aleph.ekmk.hu/F
Aprónyomtatvány-gyűjteményünkben talál egyebek között, pl. naptárakat, iskolai meghívókat, gyászjelentéseket, kulturális események meghívóit, politikai választások szórólapjait, turizmussal kapcsolatos események, információk apró kiadványait, nagy múltú megyében működő vállalatok prospektusait.
Plakátgyűjteményünkben válogathat, pl. Veszprém megyében működő amatőr művészeti együttesek, művelődési házak, kulturális, képzőművészeti és egyéb rendezvények, múzeumi kiállítások plakátjaiból. Talál információt egyebek mellett politikai évfordulókról, állami ünnepekről, különféle sportrendezvényekről és színházak előadásairól.
A Veszprém megyei helyismereti gyűjteményben családias hangulat, szakmailag felkészült könyvtárosok, csend és nyugodt körülmények várják Önt az elmélyült kutatómunkához.
Tudta? Legrégebbi könyvünk egy 1744-ből származó egyházi beszéd, a legrégebbi bekötött folyóirat Veszprém 1865-ből, a legrégebbi mikrofilmünk a Magyar Gazda 1841-ből.
Dokumentumhasználat
A helyismereti gyűjtemény a könyvtár fokozottan védett állománya, ezért az itt található dokumentumokat nem kölcsönözzük, helyben használhatóak. Az állományt csak érvényes olvasójeggyel, ill. napijeggyel használhatják látogatóink.
Irodalomkutatás
Segítséget nyújtunk adott témakörben szakdolgozat, pályamunka írásához, Veszprém megyét érintő különböző kutatásokhoz. Olvasóink kérésére irodalomkutatásokat, bibliográfiákat készítünk.
Másolatkészítés
Állományvédelmi okokból az itt lévő dokumentumokról nem, vagy csak a reprográfiai szabályoknak megfelelően készítünk másolatot. Az 50 évnél nem régebbi dokumentumokról fénymásolatot, digitális másolatot, az 50 évnél régebbiekről digitális fotót készítünk. Mikrofilmről tudunk digitális másolatot készíteni. Kéziratokról a szerzői jogot tiszteletben tartva másolatot nem készítünk.
Másolatkészítést (fekete-fehérben vagy színesben) az olvasóterem központi fénymásoló szolgálatán lehet kérni.
Társintézmények
Veszprém Megyei Levéltár https://mnl.gov.hu/veml, régi honlap: http://www.veml.hu/leveltar/
Laczkó Dezső Múzeum https://www.ldm.hu/
Veszprémi Érseki Könyvtár http://konyvtar.veszpremiersekseg.hu/
Veszprémi Egyházmegyei Levéltár https://vefleveltar.hu/
Érseki Hittudományi Főiskola https://www.vhf.hu/
Pannon Egyetem, Egyetemi Könyvtár és Levéltár http://old-konyvtar.uni-pannon.hu/
Balatonalmádi Helytörténeti Gyűjtemény http://www.helyismeret.hu/index.php?title=Kezd%C5%91lap
Balatonfüredi Helytörténeti Gyűjtemény http://www.historia-bfured.hu/
Jókai Mór Városi Könyvtár, Pápa http://www.varosikonyvtar.papa.hu/
Pápai Helytörténeti Gyűjtemény http://jmvk.papa.hu/node/10443
Várpalotai Helytörténeti Gyűjtemény http://krudylib.hu/hirek/3
Zirci Helytörténeti Gyűjtemény http://www.helyismeret.hu/index.php?title=Helyismeret:Zirc