Űrlapjaink itt érhetők el:
Elérhetőségek:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Cím: 8200 Veszprém Komakút Tér 3.
Levelezési cím: 8201 Veszprém Pf. 43.
Ügyintéző: Szőke- Kavinszky Andrea
Mire jó a könyvtárközi kölcsönzés?
A könyvtárközi kölcsönzés célja az Eötvös Károly Megyei Könyvtárban nem található dokumentumok hozzáférhetővé tétele a könyvtár használói számára. A következő szabályok az Eötvös Károly Megyei Könyvtár (továbbiakban EKMK) beiratkozott olvasóira vonatkoznak, de a szolgáltatás gyakorlatilag az ország összes könyvtárában igénybe vehető.
Ki élhet a lehetőséggel?
A szolgáltatást igénybe veheti a könyvtár bármely érvényes tagsággal rendelkező olvasója, aki vállalja, hogy betartja a könyvtárközi kölcsönzés szabályait. Ez utóbbi azért is fontos, mert a könyvtárközi kölcsönzés során a kölcsönadó könyvtár nem egyes személyeknek, hanem az EKMK részére kölcsönöz, így a szabályokat megszegő olvasó nemcsak a saját, hanem könyvtárhasználó társainak érdekeit is veszélyeztetheti.
Mit lehet kérni?
A dokumentum lelőhelye szerint
Ha valakinek szüksége van egy bizonyos dokumentumra, első lépésként meg kell győződnie arról, hogy az EKMK állományában biztosan biztosan nem található.
Kérjük, könyvtárközi kérés leadása előtt ellenőrizze a dokumentumot online katalógusunkban.
Ami a dokumentumok jellegét illeti, gyakorlatilag minden kérhető, az viszont a kölcsönadó könyvtáron múlik, hogy eredetiben, fénymásolatban, elektronikus másolatban teljesíti-e a kérést.
Bizonyos esetekben (pl. oklevelek, muzeális anyag) a másolat készítése is megtagadható.
Mit nem lehet kérni?
Régi, ritka kiadványoknál előfordulhat, hogy azokat a könyvtárak nem kölcsönzik, ilyenkor általában felajánlják a másolat készítését.
Folyóiratot a könyvtárak nem kölcsönöznek, így cikkekről csak másolat kérhető.
A könyvtárak helyben használható, ill. referensz állománya nem vesz részt a könyvtárközi kölcsönzésben.
Kéziratot, disszertációt, szakdolgozatot a magyar könyvtárak nem kölcsönöznek és annak egészéről vagy részeiről sem kérhető másolat.
Előfordulhat, hogy nem kölcsönözhetőek gyakran használt oktatási anyagok (kis példányszámú tankönyvek, nyelvkönyvek, hangkazetta, CD-ROM).
Az Országos Széchényi Könyvtár állományából – a Könyvtártudományi Szakkönyvtár kölcsönözhető állományát kivéve – dokumentumok nem kérhetők könyvtárközi kölcsönzés útján sem, azokat kizárólag a helyszínen lehet használni.
A könyvtárközi kérés teljesítését a könyvtárak megtagadhatják.
Hogyan lehet igénybe venni a könyvtárközi szolgáltatást?
Kéréseket személyesen, e-mailben, telefonon, vagy online kérőlapon fogadunk, melyhez az olvasónak érvényes könyvtári tagsággal kell rendelkeznie.
Bejelentkezés után lehetőség van kiválasztani, hogy eredeti formátumra (könyvre) vagy másolatra (cikkre/könyvrészre) szeretne könyvtárközi kérést leadni. A kérőlapon a kért mű valamennyi rendelkezésre álló adatát fel kell tüntetni, hiszen így könnyebbé válik a dokumentum beazonosítása.
Ha a kért dokumentum belföldön megtalálható, a lelőhely megállapítása után a kérést a konkrét lelőhelyhez továbbítjuk.
Ha a kért anyagnak nincs magyarországi lelőhelye, a keresett művet külföldről szerezzük be, amennyiben az olvasó igényli. A külföldi kölcsönzés nagyrészt az Országos Széchényi Könyvtáron (továbbiakban: OSZK) keresztül, másolatok esetében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtáron (továbbiakban: BME-OMIKK) keresztül történik.
Könyvtárközi kölcsönzés keretében működő szolgáltatás a lelőhelykérés, amelynek nincs anyagi vonzata, csak az esetleges magyarországi lelőhely(ek) megállapítására szolgál.
A könyvtárközi kölcsönzés időtartama
Teljesítési idő
Hazai kölcsönzésből kb. 3-5 nap alatt érkezik meg a kért dokumentum, a cikk/másolat már néhány nap után rendelkezésre áll.
Egy külföldi kérés leadása és teljesülése között könyvek esetében átlagosan 1-3 hónap telik el, másolatok esetében 1-6 hét.
A fentiek miatt felhívjuk olvasóink, figyelmét, hogy a határidős munka esetén az időtényezőt ne hagyják számításon kívül.
Kölcsönzési határidő
A határidő megállapítása a kölcsönadó könyvtáron múlik. Ez általában 3-4 hét, de előfordulhat, hogy a könyv csak pár napra áll rendelkezésre.
A határidő betartásának elfogadása a könyvtárközi kölcsönzés igénybevételének alapvető feltétele.
Hosszabbítás
A határidő meghosszabbítását általában kétszer lehet kérni, de minden esetben a kölcsönadó könyvtáron múlik, hogy engedélyezi-e, és ha igen, akkor hány napra.
A hosszabbítási igényt a megadott határidő lejárta előtt kell jelezni.
Mennyibe kerül?
Eredeti dokumentum (könyv):
belföldről: kb 1000- 1500 Ft a postaköltség könyvenként, ez a könyv súlyának is függvénye.
külföldről: 4500 Ft/kötet, de a külföldi kölcsönadó könyvtár ennél magasabb összeget is kérhet. Utóbbi esetben külön egyeztetés történik a kérővel a költségekről.
Másolat
Másolat csak a hatályos jogszabályok figyelembe vételével készíthető. A másolatkészítés árát a küldő könyvtár határozza meg.
A fizetés módja
A könyvtárközi szolgáltatás díját a 2 emeleten és a földszinten lehet készpénzben kifizetni.
A kért mű megérkezéséről lehetőség szerint még aznap értesítjük az olvasót.
Kérés lemondása
A könyvtárközi kérés díjmentesen lemondható mindaddig, amíg a szolgáltató könyvtár azt nem teljesítette, azaz még nem került sor az eredeti dokumentum elküldésére, vagy a másolat elkészítésére.
A fizetési kötelezettség fennáll, ha a könyvre, ill. a másolatra az olvasó már nem tart igényt, de a kérést a küldő könyvtár időközben teljesítette, vagy az olvasó lemondási szándékát nem jelezte.
Sérült, elvesztett könyvek
Az olvasó felelősséggel tartozik az általa használatba vett dokumentumokért, elvesztésük vagy megrongálásuk esetén köteles azokat – a kölcsönadó könyvtár döntése alapján – pótolni, ill. az okozott kárt megtéríteni. Ez esetben mindig a kölcsönadó könyvtár ide vonatkozó szabályzata az irányadó.