VESZPRÉM MEGYEI ÉLETRAJZI LEXIKON

Keresés Betűrendes mutató | Rövidítésjegyzék  

Lexikonok kezdőoldala


WASS Albert, szentegyedi és czegei gróf
( Válaszút [Kolozsvár mellett], 1908. január 8. - Astor [Florida, USA], 1998. február 17. )

író, költő

Középiskolai tanulmányait Kolozsvárott a Farkas utcai Ref. Kollégiumban végezte, 1926-ban érettségizett. Debrecenben a Gazdasági Akadémián erdészeti, a németországi Hohenheimben és Párizsban, a Sorbonne-on újabb erdőmérnöki és vadgazdasági diplomákat szerzett. 1932-ben tért haza. 1940-ben Désen erdészetfelügyelő, majd kolozsvári Ellenzék c. lap irodalmi szerkesztője. 1943–1944-ben katonatiszt Ukrajnában, Veress Lajos tábornok szárnysegédje. Kétszer kapta meg a német Vaskereszt kitüntetést. A háború utolsó időszakában 1944–1945-ben három (?) hónapig Tapolcán élt. A román Néptörvényszék 1946 tavaszán távollétében, háborús bűnökért és gyilkosságért halálra ítélte. Azzal vádolták, hogy 1940-ben az Észak-Erdélybe bevonuló magyar csapatok egyik egységének parancsba adta egy ortodox pap családjának és néhány románnak, a helyi zsidó kereskedőnek és családjának, valamint az ortodox román pópának és magyar szolgálójának a kivégzését. Az ítélet megsemmisítése tárgyában, az ezredforduló környékén kezdeményezett felterjesztéseket a bíróság nem fogadta be. A háború végén Németországba emigrált, 1951-től haláláig az Egyesült Államokban élt. Irodalmi pályáját versek írásával kezdte. Gyakran publikált a Pásztortűz, az Ellenzék és az Erdélyi Fiatalok című folyóiratokban. Első irodalmi alkotói sikerét az 1934-ben megjelent A farkasverem című regénye hozta meg. 1952-től haláláig az Egyesült Államokban írta hazája szeretetétől és iránta érzett vágyakozástól mélységesen átitatott alkotásait. Irodalmi munkásságáért számtalan díjat, elismerést, kitüntetést kapott: köztük a Baumgarten-díjat, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét, 1998-ban Balassi Bálint-emlékkardot, 2003-ban Kossuth-díjat. Veszprém megye számos településén őrzik emlékét, köztük: Balatonakarattya: dombormű; Balatonalmádi: mellszobor, Mihályi Gábor alkotása; Pápa: emlékkő; Tapolca: 2006-tól a városi könyvtár elnevezése, az intézmény előtt mellszobor, Marton László alkotása; Várpalota: ligetnév; Veszprém: bronz mellszobor, Raffay Béla alkotása a Városháza aulájában. – Hamvait Erdélyben, a marosvécsi egykori Kemény-kastély kertjében, Kemény János mellett helyezték el.
  M.: Irodalmi alkotásainak többsége önálló kötetben már megjelent hazánkban. 2011 márciusában, 60 kötetben indult műveinek 60 kötetes díszkiadása.
  I.: VORZSÁK Anna: Méra naplója. Csíkszereda, 2010. – AMAc – MKtL XV. köt. – RÚL XVIII. köt. – ÚMÉL VI. köt. – ÚMIL 3. köt.